Pompa ciepła – woda użytkowa

Pompa ciepła do ogrzewania wody – wygoda i oszczędność

Pompa ciepła służąca tylko i wyłącznie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej bardzo szybko stała się coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Nazywana jest też często termodynamicznym podgrzewaczem wody albo podgrzewaczem c.w.u. z pompą ciepła. Tego typu urządzenie wykorzystuje powietrze jak dolne źródło ciepła. Pozwala zapewnić oszczędności oraz odpowiedni komfort c.w.u. dla całej rodziny.

Zasada działania pompy ciepła cwu

Urządzenia te wykorzystują powietrze jako źródło ciepła w tzw. cyklu termodynamicznym znanym z klimatyzatorów czy z lodówek. Czynnik chłodniczy, zmieniając swój stan skupienia oraz ciśnienie, pobiera ciepło z powietrza, zwiększa swoją temperaturę poprzez sprężanie, a rozprężając się, ogrzewa wodę zgromadzoną w zasobniku. Energia elektryczna jest tu jedynie potrzebna do zasilania wentylatora przetłaczającego powietrze, a także do pracy sprężarki.

Pompa ciepła do c.w.u. to nic innego jak zasobnik ciepłej wody użytkowej ogrzewany przez zintegrowaną pompę ciepła. Zasobniki w większości pomp dostępnych na rynku są emaliowane oraz posiadają wbudowaną anodę magnezową dla ochrony przed korozją. Najczęściej też wyposażone są w grzałkę elektryczną, służącą do wspomagania ogrzewania wody do wyższych temperatur (systemy ochrony przed Legionellą) lub w przypadku dużego rozbioru wody.

Podgrzewacze wyposażone dodatkowo w spiralną wężownicę można w pełni zintegrować z istniejącym system c.o., np. kotłem gazowym, kominkiem z płaszczem wodnym albo z kolektorami słonecznymi. Pozwala to na wspomaganie pracy pompy w okresach grzewczych i jej efektywniejszą i bardziej ekonomiczną pracę.

Pompa  ciepła do c.w.u. – ekonomia

Koszt ogrzewania wody użytkowej stanowi ok. 20% całkowitego kosztu ogrzewania w gospodarstwach domowych. Zastosowanie w tym zakresie ekonomicznego urządzenia pozwoli na realne oszczędności. Współczynniki sprawności pomp ciepła do c.w.u. wynoszą ok. 3,5 dla parametrów A15W45 (temperatura powietrza 15°C, temperatura wody grzewczej 45°C), co oznacza, że przez większą część roku przygotowanie wody pompą ciepła będzie ponad trzykrotnie tańsze od ogrzewacza elektrycznego!

Poniżej zostały zaprezentowane szacunkowe koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej dla zasobnika o pojemności 300 litrów dla różnych urządzeń grzewczych.

Kolektory słoneczne czy pompa ciepła?

Koszt przygotowania c.w.u. termodynamicznym podgrzewaczem wody jest praktycznie najniższy, nie licząc kolektorów słonecznych. Te jednak są ograniczone czynnikami atmosferycznymi, bowiem do działania wymagają promieniowania słonecznego. Pompa ciepła ograniczona jest tylko temperaturą powietrza, a część z tych urządzeń może pracować nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -5°C. Aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości urządzenia, można korzystać z powietrza wewnętrznego, dzięki czemu przez cały rok może pracować z najwyższą sprawnością. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła, pracując wychładza pomieszczenie, z którego pobieranie jest powietrze. Zastosowanie kanałów powietrznych pozwoli nam wykorzystać pompę do celowego obniżenia temperatury w jakimś pomieszczeniu, np. w spiżarni.

Pod względem kosztów związanych z zakupem i montażem pompa ciepła do cwu jest relatywnie tanim rozwiązaniem, porównując z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi i wymaganym do nich osprzętem, instalacjami solarnymi czy kotłami z podajnikami na paliwo stałe.

Bezobsługowa pompa ciepła do cwu

Pompa ciepła do c.w.u. jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Większość producentów oferuje możliwość ręcznego ustawienia wszelkich parametrów pracy urządzenia na zaawansowanych sterownikach z wyświetlaczami LCD. W niektórych produktach sterownik jest przenośny i możemy trzymać go, np. w salonie. Zaglądanie do kotłowni poza zimowym okresem grzewczym staje się wtedy zupełnie zbędne. Docenią to Ci, którzy do tej pory musieli schodzić do kotłowni i zasypywać piec, żeby rodzina mogła się wykąpać. To, że pompa ciepła jest urządzeniem prostym i wygodnym w użytkowaniu, jest sprawą oczywistą.

Prosty montaż pompy ciepła do cwu

Zamontowanie pompy ciepła do c.w.u. jest dla instalatorów o wiele prostsze od montażu np. kolektorów słonecznych. Nie wymaga prac na wysokościach, ciągnięcia przewodów solarnych do kotłowni, podłączania zasobnika i wielu innych prac. W przypadku pompy ciepła wszystkie elementy instalacji są wykonywane tylko w kotłowni. Zintegrowanie kotła do wężownicy podgrzewacza odbywa się poprzez dwa połączenia hydrauliczne. Zasilanie elektryczne to 230V, 50Hz, więc wymagane jest tylko wolne gniazdko. Instalacja pompy ciepła będzie więc tańsza od kolektorów słonecznych. Pamiętać należy, że podczas pracy pompy na parowniku będzie wykraplać się woda, którą należy odprowadzić do kanalizacji.

Obszerny rynek pomp ciepła

Na Polskim rynku jest obecnie dostępne kilkadziesiąt urządzeń różnych wiodących producentów. Mamy możliwość wyboru wśród wielu różnorodnych kolorów, rozmiarów i zewnętrznych designów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy pompa ciepła, którą jesteśmy zainteresowani, została wyprodukowana w Europie czy, np. w Azji. Obok urządzeń markowych możemy bowiem zakupić również importowane, nieznanych firm. Takie urządzenia mogą być tańsze nawet o ok. 2000 zł – ale czy warto? Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy również dokładnie porównać dane techniczne poszczególnych urządzeń, zwracając szczególną uwagę na współczynnik sprawności COP. Współczynniki te należy porównywać tylko, jeśli zostały opisane wg tej samej normy i w tych samych warunkach temperaturowych. W inny wypadku takie porównanie nie ma sensu.